הכלכלה החדשה

יועץ עסקי
Facebooklinkedinby feather

מדוע כל עסק זקוק למודל עסקי מותאם לכלכלה הדיגיטלית?

ההתפתחות הטכנולוגית המואצת של השנים האחרונות  גרמה לשינוי חוקי המשחק והביאה לשינויים מרחיקי לכת בשיטות המסחר ובהתנהגות הצרכנית.

עסקים רבים, אשר שמרו במשך שנים על מודלים עסקיים קבועים ובריאים, גילו לפתע כי בכלכלה החדשה אותם מודלים עסקיים וותיקים, כבר אינם מייצרים הכנסות, רווחים או ערך ומחייבים צורך ביצירת מודלים חדשים.

האינטרנט משנה באופן מהותי את האופן שבו נעשים עסקים

כלכלת האינטרנט יצרה מודלים עסקיים חדשים והמציאה מחדש מודלים וותיקים. מכירות פומביות הן דוגמא מצוינת. מכירות פומביות היו שיטה מקובלת בכל העולם לקביעת מחירי סחורות, מוצרים, מכשירים כלכליים, אמנות. האינטרנט הפך את מודל המכירה הפומבית לפופולארי ויישם את המודל במגוון רחב של מוצרים ושירותים.

עסקים כגון, חברות תעופה, בתי מלון, בנקים, מידע ותקשורת, הימורים ועוד, מצאו דרכים חדשות להגדרת מודלים עסקיים בהתאמה לאפשרויות הטכנולוגיות של האינטרנט.

המודל העסקי הוא המדובר ביותר בהקשר של כלכלת הווב אך זהו אחד ההיבטים הפחות מובנים של הכלכלה החדשה. הכלכלה החדשה מבוססת על תשתית תקשורת דיגיטלית ועל רכיב נייד כגון, מחשב או סלולר. אלה מאפשרים ביצוע פעילות כלכלית מגוונת על בסיס מידע זמין, יעיל ומהיר. אך לא רק. גם הקשר שבין האזרח לבין הממשלה (E-Government) משחק תפקיד בעולם הדיגיטלי באמצעות אספקת שירותים ומידע מבוססי טכנולוגיה לאזרח (E-Citizen)

ההתפתחויות הטכנולוגיות, מעמידות אתגר משמעותי למודלים העסקיים הישנים במונחים של מהירות, מורכבות ויעילות, מעצבות מחדש את הסביבה הכלכלית העסקית ומציבות דרישות חדשות לבנייה ולניהול של עסק מצליח בכלכלה החדשה.

מודל עסקי דיגיטלי

גם מפת התחרות העסקית משתנה באופן דרמטי והיא כוללת לא רק מתחרים ישירים, אלא גם מודלים עסקיים חדשניים, המצאות פורצות דרך המשנות מבנים עסקיים, רעיונות חדשניים המייעלים תהליכים ומוצרים.

כדי לייצר ערך כלכלי מהמצאה, סטארט אפ, או כל עסק – נדרש מודל עסקי. מודל עסקי יכול להיות פשוט או מורכב: מודל עסקי של מסעדה הוא לעשות כסף על ידי בישול אוכל והגשתו לאנשים רעבים. המודל העסקי של אתר אינטרנט, או אפליקציית סלולר, יכול להיות מסובך הרבה יותר.

המצאה בינונית עם מודל עסקי מבריק עשויה להיות רווחית יותר מהמצאה מבריקה ללא מודל עסקי.

לעיתים המודל העסקי עצמו הוא גורם הערך המשמעותי אף יותר מההמצאה עצמה (IPhone) וניתן אף לרשמו כפטנט מוגן.

לצורך המחשה, בשנה האחרונה הורדו קרוב ל 7 מיליארד אפליקציות סלולאריות והמספר צפוי לעלות ל 50 מיליארד הורדות עד לסוף 2012 וכך הגידול בהכנסות מאפליקציות צפוי לעלות מ 3 מיליארד דולר בשנת 2009 ולהגיע ל 18 מיליארד דולר עד לסוף 2014

הווב ימשיך לשנות את מודל העסקי הישן ולייצר מודלים עסקיים חדשים. תוכן ומידע, רשתות חברתיות, מאגרי מידע, תוכן גולשים, בינה מלאכותית  ישחקו תפקיד מרכזי בכלכלה החדשה.

 בעולם של תחרות מואצת, הכוחות החיצוניים המשפיעים על העסק כגון: טרנדים חדשים, שינויים בחוקים וברגולציות, טכנולוגיות חדשות, שינויים בצרכי הלקוחות, מחייבים את הצורך בשיפור מודל עסקי קיים או יצירת מודלים עסקיים חדשים. עבור עסקים רבים כיום זהו הכרח קיומי של ממש.

זקוקים לייעוץ עסקי?

לחצו כאן

Facebooklinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *